Szkolenia rezerwy szansą dla tych, którzy stracili pracę.

Od 15 czerwca 2020 roku w Wojsku Polskim rozpoczną się szkolenia rezerwistów oraz osób zaczynających swoją przygodę z Siłami Zbrojnymi. Priorytetowo traktowane będą zgłoszenia osób, które straciły pracę z powodu pandemii COVID-19. Rezerwiści oraz kandydaci otrzymają pełne wyżywienie i zakwaterowanie.

Miesięczne wynagrodzenie dla rezerwistów wynosi 3,5 tysiąca złotych, a dla nowo wchodzących w kontakt z wojskiem – 1,2 tysiąca złotych plus dodatkowe 2,6 tysiąca złotych po zakończeniu ćwiczeń. Uczestnicy szkoleń uzyskają status żołnierza rezerwy i będą mogli ubiegać się o zatrudnienie w Wojsku Polskim. Szkolenia będą odbywać się w 13 jednostkach oraz w 23 jednostkach wojskowych w różnych terminach, na przykład 15 czerwca, 13 lipca oraz 17 sierpnia 2020. Minister Mariusz Błaszczak podkreśla, że modernizacja i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego są priorytetami.

Program Zostań Żołnierzem, uruchomiony w 2018 roku, wspiera ten proces. Obecnie w Wojsku Polskim służy 108 tys. żołnierzy zawodowych. Informacje na temat szkoleń można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień w całym kraju.


 
Szkolenia rezerwy szansą dla tych, którzy stracili pracę.
 
Od 15 czerwca ruszają w Wojsku Polskim szkolenia rezerwistów, którzy chcą podtrzymać swoje umiejętności, jak i osób, dla których będzie to pierwszy kontakt z Siłami Zbrojnymi.
Dzięki podpisanej przez Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej decyzji zgłoszenia ochotników, którzy w ostatnim czasie ze względu na epidemię koronawirusa utraciły pracę, będą traktowane priorytetowo. W trakcie ćwiczeń, rezerwiści i kandydaci na żołnierzy otrzymają pełne wyżywienie i będą kwaterowani na terenach jednostek. Rezerwiści, czyli osoby, które odbyły zasadniczą służbę wojskową lub mają już przyznany stopień wojskowy mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie od 3,5 tysiąca złotych.
Wprowadzone dzięki decyzji rozwiązanie to realne wsparcie dla osób, których domowe budżety ucierpiały w wyniku epidemii oraz realne wzmocnienie dla Sił Zbrojnych RP.
Priorytetem ministra Mariusza Błaszczaka jest  modernizacja Wojska Polskiego oraz zwiększenie liczebności. Stąd m. in. zainaugurowana w 2018 roku kampania Zostań Żołnierzem i powołanie Biura ds. Programu Zostań Żołnierzem. Obecnie w Wojsku Polskim służy 108 tys. żołnierzy zawodowych.
Dzięki podpisanej przez ministra Mariusza Błaszczaka decyzji, zgłoszenia ochotników, którzy ze względu na epidemię koronawirusa utracili pracę, będą traktowane priorytetowo.

W trakcie ćwiczeń, rezerwiści i kandydaci na żołnierzy otrzymają pełne wyżywienie i będą kwaterowani na terenach jednostek.

Rezerwiści, czyli osoby, które odbyły zasadniczą służbę wojskową lub mają już przyznany stopień wojskowy mogą liczyć na miesięczne wynagrodzenie od 3,5 tysiąca złotych.

Osoby dla których będzie to pierwszy kontakt z wojskiem będą odbywać swoje ćwiczenie w ramach tak zwanej służby przygotowawczej. Miesięczne wynagrodzenie wynosi w takim przypadku 1,2 tys. zł plus dodatkowe 2,6 tys. zł na zakończenie ćwiczeń. Dodatkowo uzyskają oni status żołnierza rezerwy i będą mogli starać się o zatrudnienie w Wojsku Polskim.

Szkolenia w ramach turnusu służby przygotowawczej, które rozpoczęły się 15 czerwca będą prowadzone w 13 jednostkach wojskowych. Ochotnicy szkolić się będą m. in. w 5 Pułku Artylerii, 4 Pułku Przeciwlotniczym, 11 Pułku Artylerii,  15 Batalionie Saperów, 19 Batalionie Zmechanizowanym, 5 Batalionie Strzelców Podhalańskich, 1 Brygadzie Pancernej, 1 Batalionie Kawalerii Powietrznej, 35 Dywizjonie Rakietowym OP, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, 2 Ośrodku Radioelektronicznym 1 Pułku Saperów oraz 2 Pułku Inżynieryjnym. Szkolenia odbędą się w terminach 15 czerwca do 4 września 2020 oraz od 14 września do 4 grudnia 2020.

Powołania na szkolenia rezerwy zaplanowano w 6 terminach - 15 czerwca, 13 lipca, 17 sierpnia, 14 września, 12 października oraz 16 listopada. Szkolenia będą prowadzone w 23 jednostkach wojskowych:
  • 12 Brygada Zmechanizowana,
  • 7 Brygada Obrony Wybrzeża,
  • 5 Pułk Artylerii,
  • 8 Pułk Przeciwlotniczy,
  • 8 Batalion Remontowy,
  • 33 Dywizjon Rakietowy OP,
  • 15 Pułk Przeciwlotniczy,
  • 15 Pułk Logistyczny,
  • 18 Pułk Rozpoznawczy,
  • 10 Brygada Kawalerii Pancernej,
  • 17 Brygada Zmechanizowana,
  • 23 Pułk Artylerii,
  • 4 Pułk Przeciwlotniczy,
  • 11 Batalion Dowodzenia,
  • Pułk Wsparcia Dowodzenia DWD P-W,
  • 16 Batalion Remontu Lotnisk,
  • 7 Batalion Kawalerii Powietrznej,
  • 1 Brygada Pancerna,
  • 2 Pułk Rozpoznawczy,
  • 1 Batalion Inżynieryjny,
  • 1 Batalion Drogowo-Mostowy,
  • 6 Batalion Powietrznodesantowy,
  • 3 Batalion Inżynieryjny.

Szczegółowych informacji na temat szkoleń udzielają Wojskowe Komendy Uzupełnień w całej Polsce -
https://www.wojsko-polskie.pl/sgwp/wszw/
http://wkuklodzko.wp.mil.pl/pl/articleswazne-4/szkolenia-rezerwy-szansa-dla-tych-ktorzy-stracili-prace/
Informacje o publikacji dokumentu